Co to jest inteligentny filtr spamu?

Dla każdego z Nas poczta mail stała się częścią życia codziennego. Faktycznie zarówno profesjonalnie oraz prywatnie sporo osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez wiadomości mail. Niestety korzystanie z poczty może łączyć się z wieloma kłopotami. Do głównych zaliczyć można spam.

Co to jest spam?

Faktycznie od dnia „narodzin” e-maila sporo osób zdało sobie sprawę, jak wiele korzyści komercyjnych można uzyskać za sprawą wiadomości elektronicznych.

Najprawdopodobniej niewielu z Nas miało tak wiele szczęścia, żeby całkowicie uniknąć konieczności przeglądania stosu niechcianych e-maili, które zwykle próbują coś reklamować. Właśnie te niezamawiane wiadomości określamy spamem. Od wielu lat branża IT stara się odszukać sposoby umożliwiające powstrzymanie tego zjawiska. Nieoczekiwanie nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać.

Przeważnie firmy hostingowe oferujące dostęp do poczty elektronicznej wprowadziły coś na kształt „filtru antyspamowego”. W dzisiejszych czasach ich ustawienia są dosyć surowe, konsekwencją czego jest zatrzymywanie wiadomości pochodzących ze znanych źródeł spamu albo po prostu z identyfikatora, którego dostawca poczty e-mail nie rozpoznał.

Problem polega na tym, że wielu ludzi doświadczyło skutków nieprawidłowego zaprojektowania reguł w filtrach. Innymi słowy nadmiernie dużo wyczekiwanych wiadomości zastaje zablokowanych co w rezultacie powoduje poważne problemy.

Dobra informacja jest taka, iż w ostatnich latach sprawy przybrały korzystny obrót dla korzystających z wiadomości elektronicznych.

Współcześnie firmy zajmujące się wsparciem IT dostarczają gotowe i sprawdzone filtry antyspamowe. Klienci poczty mogą również oznaczać otrzymane e-maile wskazując, która wiadomość jest niezamówioną reklamą. Z upływającym czasem oprogramowanie uczy się preferencji użytkownika i umożliwia użytkowanie coraz bardziej skomplikowanych zasad blokujących nadciągające maile.